Rzecznik Praw Ucznia

Rzecznika Praw Ucznia - Krzysztof Szarzyński
Rzecznik Praw Ucznia - ustawodawczy organ władzy stosujący się do obecnych przepisów wynikających z Ustawy z 1991 r. o systemie oświaty oraz Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z 1996 roku w sprawie szczegółowych zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, wykazu stanowisk i kwalifikacji niezbędnych do ich zajmowania.

Organ ten powołany jest do ochrony uczniów ich wolności praw zagwarantowanych w dokumentach międzynarodowych i aktach prawnych wydanych przez Sejm oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Obowiązki Rzecznika Praw Ucznia
  • przestrzeganie praw ucznia
  • rozwiązywanie problemów uczniów
  • współpraca z innymi organizacjami
  • proponowanie nowych przepisów dotyczących uczniów
  • uczestniczenie w posiedzeniach rady pedagogicznej z prawem przedstawienia na jej forum problemów przestrzegania praw ucznia
  • dokonywanie analizy i oceny przestrzegania i poszanowania praw ucznia w szkole
Uprawnienia Rzecznika
  • rozpatrywanie wpływających skarg
  • samodzielność w ich badaniu
  • przeprowadzanie rozmów z nauczycielem uczestniczącym w problemie
  • przeprowadzanie rozmów i zasięganie rady pedagoga szkolnego
  • organizowanie konfrontacji wyjaśniających
  • uczestnictwo w konfrontacjach dyrekcji z rodzicami i danym nauczycielem za zgodą ucznia
  • inicjowanie działań w szkole na rzecz upowszechniania praw dziecka i ucznia

Rzecznik Praw Ucznia nie może wyręczać w obowiązkach wychowawców.

Rzecznik podejmuje działania na wniosek zainteresowanego lub z własnej inicjatywy.