Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W piątek, 28.04.23 r. uczniowie z klasy 8a przygotowali uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku mija już 232 lata od jej uchwalenia. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucją (po amerykańskiej). Wprowadzała nowoczesne, jak na tamte czasy, wzorce rządzenia państwem. Niestety jej postanowienia zostały zaprzepaszczone przez część szlachty, widzącej w niej jedynie zamach na tzw. "wolność szlachecką".

Doszło do wojny z Rosją, a niedługo także do drugiego i trzeciego - ostatniego rozbioru Polski. Polska przestała istnieć na mapach Europy na 123 lata, ale hasła Konstytucji przetrwały w sercach Polaków.
Zebrani uczniowie naszej szkoły mieli więc okazję zapoznać się z okolicznościami uchwalenia tej Konstytucji.
Odśpiewano Hymn Polski, wysłuchano słów prowadzących i cyklicznie włączano się do śpiewu pozostałych pieśni o treściach patriotycznych. Uroczysty, podniosły nastrój ogarnął wszystkich zgromadzonych. Po apelu uczniowie rozeszli się do swoich klas.

Autor: R. Śliwa