Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 2023

W dniach 2-6 października 2023r. obchodziliśmy Europejski Tydzień Dysleksji. Z tej okazji w naszej szkole została przygotowana prezentacja przybliżająca tematykę dysleksji, a 6 października – w Dzień Świadomości Dysleksji #dyslexiaday, zorganizowano ,,Biegane dyktando”. Wzięły w nim udział dwuosobowe drużyny z klas 5-7. Każdy miał przydzieloną funkcję: biegacza-korektora i osoby piszącej. Uczestnicy mogli zamieniać się rolami. Tekst dyktanda został umieszczony w odległym miejscu na korytarzu. Biegacz biegł do tekstu, próbował zapamiętać jego fragment, wracał do sali, znajdującej się na drugim końcu korytarza i dyktował go osobie odpowiedzialnej za bezbłędne zapisanie tekstu, mógł przy tym udzielać wskazówek dotyczących poprawności ortograficznej i interpunkcyjnej.

Wygrywała drużyna, która najszybciej zapisała tekst dyktanda, popełniając przy tym najmniej błędów. Wszyscy uczestnicy tej ortograficznej zabawy wykazali się zaangażowaniem i umiejętnością współpracy. Rywalizację wygrała drużyna z kl. 7a.
I miejsce -kl. 7a (Magdalena Mizera i Antoni Borek)
II miejsce - kl. 6a (Adrian Kostuś i Wiktor Marcinkowski)
III miejsce - kl. 7b (Maja Zdun i Magdalena Król)
IV miejsce - kl. 5a (Karolina Koruch i Julia Rębisz) oraz kl. 5b (Zuzanna Szczurzyńska i Szymon Warenica)

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Dysleksja to specyficzne trudności w nauce czytania i pisania stwierdzane u ucznia, pomimo stosowania standardowych metod nauczania i inteligencji na poziomie co najmniej przeciętnym oraz sprzyjających warunkach społeczno - kulturowych.  Najczęściej na określenie występujących trudności używa się terminu dysleksja rozwojowa, która obejmuje następujące rodzaje trudności:

• Dysleksja- czyli trudności w czytaniu

• Dysortografia- problem z opanowaniem poprawnej pisowni, mimo znajomości zasad poprawnej pisowni

• Dysgrafia- niski poziom graficzny pisma

• Dyskalkulia- specyficzne trudności w nauce matematyki

Objawy dysleksji: Zazwyczaj trudności w czytaniu i pisaniu ujawniają się u dzieci uczących się w szkole, można jednak w okresie przedszkolnym zauważyć szereg objawów, cechujących dzieci, które mogą być zagrożone dysleksją.

Autor: A. Wegner