System Louisa Braille'a

4 stycznia w naszej szkole obchodzony był Światowy dzień Braille’a. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs dla przedstawicieli klas V-VII. Zadaniem uczniów było rozszyfrowanie zdania zapisanego alfabetem Braille’a. Wszyscy uczestnicy rewelacyjnie poradzili sobie z zadaniem i bez problemu odczytali hasło. W nagrodę otrzymali upominki w postaci breloczków wydrukowanych na drukarce 3D.

Louis Braille urodził się w 1809 roku we Francji. Gdy miał 3 lata skaleczył się w oko szpikulcem, 2 lata później całkowicie stracił wzrok. Jako piętnastolatek stworzył pismo punktowe dla niewidomych, z użyciem tego samego narzędzia, przez które stracił wzrok. System Braille’a składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Umożliwia to osobom niewidomym czytanie opuszkami palców. Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie punktów daje możliwość sześćdziesięciu czterech znaków.

Autor: E. Krysa